| OS | HiOS 12.0 based on Android 12 |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Product Dimensions | 16.5 x 7.3 x 0.9 cm; 210 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries (included) |
| Item model number | AD8 |
| Wireless communication technologies | NFC |
| Connectivity technologies | Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | True |
| Special features | Fingerprint Scanner, Front Camera, Dual Sim, Camera |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Resolution | 1080p |
| Other camera features | Extraordinary 64MP RGBW(G+P) OIS Ultra Clear Night Camera |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Touch |
| Colour | Grey |
| Battery Power Rating | 5160 |
| Phone Talk Time | 34 Hours |
| Phone Standby Time (with data) | 25 Days |
| What’s in the box | Smartphone, 45W Power Adaptor, Taye-C Cable, SIM Ejector Tool |
| Manufacturer | G mobiles |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 210 g |
Rice Plate 10 Inches
₹170.00
TECNO Phantom X2 Pro 5G Orange (12GB RAM) (256GB Storage) World's 1st Retractable 50MP Portrait Lens
₹61,999.00 Original price was: ₹61,999.00.₹45,000.00Current price is: ₹45,000.00.
TECNO Phantom X2 5G Grey (8GB RAM) (256GB Storage)
SKU:
OMTECNO-0281
₹51,000.00 Original price was: ₹51,000.00.₹36,999.00Current price is: ₹36,999.00.
11
People watching this product now!
Payment Methods:
| Brand | Tecno |
| Model Name | Phantom X2 |
| Network Service Provider | Unlocked |
| Operating System | HiOS 12.0 based on Android 12 |
| Cellular Technology | 5G |
About this item
- World’s 1st 4nm Dimensity 9000 5G Processor | 5G Bands with 3CC Carrier aggregation and dual SIM dual active 5G | Segment best overall One Million Antutu score for beasty performance
- Extraordinary 64MP RGBW(G+P) OIS Ultra Clear Night Camera | accept 200% more light | Amazing Night Shot | 3D LUT | Wider P3 Color Gamut | Vivid Colors | Multiple Shooting Modes | 32MP Selfie camera
- 6.8″ FHD+ Dual Curved AMOLED display for truly brilliant vision | 120Hz Refresh rate | 360Hz Touch Sampling rate | Super smooth touch response
- 8GB LPDDR5 RAM and UFS3.1 256GB ROM | MemFusion 2.1 RAM Extension upto 5GB to make the total RAM as 13GB | LPDDR5 RAM provide 1.5x faster speed than previous generation RAM
- Loop Design Award 2022 for a superior design | 71° ergonomic golden grip angle design makes it easy to hold for longer duration | 5160mAh segment best Battery | 45W In-box Charger | Anti-oil ultra fast In-display Fingerprint Sensor | NFC
From the manufacturer























Technical Details
| Size | 8/256GB |
|---|
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
TECNO Spark 10 5G Meta White (8GB RAM,128GB Storage)
Rated 0 out of 5
In stock
₹15,999.00
SKU:
OMEXLONLN-0222
LG Free Standing 14 Place Settings Intensive Kadhai Cleaning| No Pre-rinse Required Dishwasher (DFB424FW)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
DFB424FW
Samsung 184 Litres Single Door Refrigerator, 4 Star Digital Inverter Direct-Cool (Himalaya Poppy Blue)(RR20C2724HV/NL)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
RR20C2724HV/NL
Samsung 8.0 Litres, Fully Automatic Top Load Washing Machine, Versailles Gray, 5 star Rated (WA80BG4441BD/TL)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
WA80BG4441BD/TL
Samsung 215 Litres Single Door Refrigerator, 5 Star Rated Inverter Direct-Cool (Elegant Inox)(2023 Model)(RR23C2H35S8/HL)
Rated 0 out of 5
In stock
₹26,999.00
SKU:
RR23C2H35S8/HL


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.