| OS | ‎Android 12.0 |
|---|---|
| RAM | ‎6 GB |
| Product Dimensions | ‎16.5 x 7.61 x 0.87 cm; 203 Grams |
| Batteries | ‎1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | ‎Lava Blaze 2 Glass Black |
| Wireless communication technologies | ‎Bluetooth, Wi-Fi |
| Connectivity technologies | ‎Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | ‎True |
| Special features | ‎Dual SIM, Expandable Memory, Mobile Hotspot Capability |
| Other display features | ‎Wireless |
| Device interface – primary | ‎Touchscreen |
| Resolution | ‎1600 x 720 |
| Other camera features | ‎Rear, Front |
| Audio Jack | ‎3.5 mm |
| Form factor | ‎Foldable Case |
| Colour | ‎Glass Black |
| Battery Power Rating | ‎5000 Milliamp Hours |
| Whats in the box | ‎Power Adapter, SIM Tray Ejector, Phone Case, USB Cable |
| Manufacturer | ‎Lava |
| Country of Origin | ‎India |
| Item Weight | ‎203 g |
Realme C51 (Carbon Black- 4GB RAM, 64GB ROM Storage)
₹10,999.00 Original price was: ₹10,999.00.₹8,500.00Current price is: ₹8,500.00.
Realme C53 (Champion Gold- 4GB RAM, 128GB ROM Storage)
₹11,999.00 Original price was: ₹11,999.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
“Realme 11 Pro+ 5G (Sunrise Beige- 8GB RAM, 256GB Storage)” has been added to your cart. View cart
Lava Blaze 2 ( 6GB RAM) , (UFS 2.2) , (128GB Storage) – Glass Black
₹10,999.00 Original price was: ₹10,999.00.₹9,200.00Current price is: ₹9,200.00.
13
People watching this product now!
Payment Methods:
| Brand | Lava |
| Model Name | Lava Blaze 2 |
| Network Service Provider | Unlocked for All Carriers |
| Operating System | Android 12.0 |
| Cellular Technology | 4G |
About this item
- (6 GB RAM,128 GB ROM); Upto 11GB Expandable RAM
- 90 Hz Punch Hole Display
- 18W Fast Charger with Type C USB Cable
- Unisoc T616 Processor
- Android 12 OS with Anonymous & Auto call recording
From the manufacturer





Technical Details
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Vivo Y100 5G (Metal Black- 8GB RAM), (128GB ROM Storage)
Rated 0 out of 5
In stock
Samsung Galaxy A23 5G(8GB,128GB Storage)(Orange)
Rated 0 out of 5
In stock
Samsung Galaxy A34 5G(8GB,256GB Storage)(Awesome Lime)
Rated 0 out of 5
In stock
SAMSUNG Galaxy S23 5G (256 GB Storage And 8GB RAM)
Rated 0 out of 5
In stock
Black
Cream
Green
Lavender
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Related Products
BoAt Rockerz 450 Support Bluetooth And AUX On Ear Headphones with Mic , Padded Ear Cushions, Integrated Controls and Dual Modes(Luscious Black)
Rated 5.00 out of 5
In stock


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.