| OS | ‎Android 13.0 |
|---|---|
| RAM | ‎4 GB |
| Product Dimensions | ‎0.9 x 7.8 x 16.9 cm; 195 Grams |
| Batteries | ‎1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | ‎SM-A055F |
| Connectivity technologies | ‎Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | ‎True |
| Special features | ‎Supports Usb Otg, Dual SIM, Expandable Memory, Mobile Hotspot Capability, Built-In GPS |
| Other display features | ‎Wireless |
| Device interface – primary | ‎Touchscreen |
| Resolution | ‎720 x 1600 |
| Other camera features | ‎Rear, Front |
| Audio Jack | ‎3.5 mm |
| Form factor | ‎Bar |
| Colour | ‎Silver |
| Battery Power Rating | ‎5000 |
| Whats in the box | ‎Device | Data Cable (USB Type C-to-C) | SIM Ejection Pin | Quick Start Guide |
| Manufacturer | ‎Samsung |
| Country of Origin | ‎India |
| Item Weight | ‎195 g |
Samsung Galaxy S24 Ultra 5G AI Smartphone (12GB, 256GB Storage)
₹134,999.00 Original price was: ₹134,999.00.₹132,600.00Current price is: ₹132,600.00.
Samsung Galaxy A05 Light Green ( 6GB, 128GB Storage) | 50 MP Main Camera | Upto 12GB RAM with RAM Plus
₹14,999.00 Original price was: ₹14,999.00.₹10,790.00Current price is: ₹10,790.00.
Samsung Galaxy A05 (4GB, 64GB Storage) | 50 MP Main Camera | Upto 8GB RAM with RAM Plus
₹12,499.00 Original price was: ₹12,499.00.₹7,999.00Current price is: ₹7,999.00.
20
People watching this product now!
Payment Methods:
From the manufacturer













Technical Details
| Color | Green |
|---|
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Xiaomi Pad 6 (6GB, 128GB Storage)(Gray)
Rated 0 out of 5
In stock
SanDisk Extreme SDXC, SDXVF 256GB, V30, U3, C10, UHS-I, 90MB/s R, 60MB/s W, for 4K Video
Rated 0 out of 5
In stock
Samsung Galaxy A05s ( 6GB, 128GB Storage) | 50 MP Main Camera | Upto 12GB RAM with RAM Plus
Rated 0 out of 5
In stock
Green
Violet
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Related Products
BoAt Rockerz 450 Support Bluetooth And AUX On Ear Headphones with Mic , Padded Ear Cushions, Integrated Controls and Dual Modes(Luscious Black)
Rated 5.00 out of 5
In stock


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.