| OS | Android 12.0 |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Product Dimensions | 0.9 x 8.4 x 16.4 cm; 188 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, Cellular, Wi-Fi |
| Connectivity technologies | Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | True |
| Special features | Dual SIM, Always On Display, Built-In GPS, Mobile Hotspot Capability |
| Display technology | AMOLED |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Resolution | 720 x 1600 |
| Other camera features | Rear, Front |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Bar |
| Colour | copper |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Whats in the box | SIM Tray Ejector |
| Manufacturer | Dixon Technologies (India) Ltd.,Plot No.6, Sector-90,Noida, Gautam Buddha Nagar, U.P. India-201305 |
Samsung Galaxy M14 5G(6GB RAM,128GB ROM Storage)( Smoky Teal)
₹18,990.00 Original price was: ₹18,990.00.₹13,990.00Current price is: ₹13,990.00.
Samsung Galaxy A04e(Light Blue)(3GB RAM,64GB ROM Storage)
₹11,999.00 Original price was: ₹11,999.00.₹10,000.00Current price is: ₹10,000.00.
Samsung Galaxy A04e(3GB RAM,64GB ROM Storage)(Copper)
₹11,999.00 Original price was: ₹11,999.00.₹10,000.00Current price is: ₹10,000.00.
12
People watching this product now!
Payment Methods:
| Brand | Samsung |
| Model Name | SM-A042 |
| Network Service Provider | Unlocked for All Carriers |
| Operating System | Android 12.0 |
| Cellular Technology | 4G |
About this item
- A large 6.5″ HD+ display (720 X 1600) with a 20:9 aspect ratio for cinematic viewing
- Android 12 One UI Core 4.1 (Octa Core 2.3GHz ) octa core processor
- 13+2MP High Resolution Camera, Lets you capture clearer, brighter photos on any occasion
- 5000 Massive Battery ,Coherent Large battery capacity with AI Power management
From the manufacturer
|
|
|
|
|---|---|---|
|
|
|
|
|---|---|---|
|
|
|
|
|---|---|---|
Technical Details
| Size | 3/64 GB |
|---|
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
SAMSUNG Galaxy A04(Black)(64GB RAM,4GB ROM Storage)(Black)
Rated 0 out of 5
In stock
Vivo V29e 5G Artistic RED- (8GB RAM), (128GB ROM Storage)
Rated 0 out of 5
In stock
Realme 11 Pro+ 5G (Astral Black- 8GB RAM, 256GB ROM Storage)
Rated 0 out of 5
In stock
Oppo F23 (5G) Cool Black (8GB RAM)(256GB ROM Storage)
Rated 0 out of 5
In stock
Related Products
BoAt Rockerz 450 Support Bluetooth And AUX On Ear Headphones with Mic , Padded Ear Cushions, Integrated Controls and Dual Modes(Luscious Black)
Rated 5.00 out of 5
In stock










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.