| OS | MIUI 13 |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Product Dimensions | 16.4 x 0.9 x 7.6 cm; 201 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, Wi-Fi |
| Connectivity technologies | Bluetooth, Wi-Fi, Infrared, USB |
| GPS | True |
| Special features | 50MP Triple Camera setup with dedicated depth and macro sensors Portrait | Pro mode | Night mode | Document mode | Panorama | Short video | Time-lapse | Slo-mo | Macro mode, 3.5mm Jack, IR Blaster, Dedicated Micro SD Slot, Splash proof design, Corning Gorilla Glass protection |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Other camera features | Rear, Front |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Bar |
| Colour | Flashy Black |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Whats in the box | Redmi 11 Prime, Power adapter, USB cable, SIM eject tool, Warranty card, User guide, Clear soft case, Screen protector pre-applied on the phone |
| Manufacturer | Redmi |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 201 g |
Samsung Galaxy A04e(4GB RAM ,128GB ROM Storage)(Light Blue)
₹14,999.00 Original price was: ₹14,999.00.₹11,500.00Current price is: ₹11,500.00.
Redmi 11 Prime (Peppy Purple, 4GB RAM 64GB ROM)
₹14,999.00 Original price was: ₹14,999.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
Redmi 11 Prime ( Flashy Black, 4GB RAM 64GB ROM)
₹14,999.00 Original price was: ₹14,999.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
20
People watching this product now!
Payment Methods:
About this item
- Processor: MediaTek Helio G99 6nm Octa-core processor for high performance and efficiency; Up to 2.2GHz
- Display: 90Hz FHD+(1080×2400) AdaptiveSync Display; 16.71centimeters ; 20:9 aspect ratio
- Camera: 50MP AI Triple camera setup with 2MP Depth sensor and 2MP Macro camera| 8MP Front camera
- Memory, Storage & SIM: 4GB RAM | 64GB UFS 2.2 storage expandable up to 512GB with dedicated SD card slot | Dual SIM (nano+nano) dual standby (4G+4G)
- Battery: 5000 mAh large battery with 18W fast charging support and 22.5W fast charger in-box and Type-C connectivity
Technical Details
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Vivo Y36 Vibrant Gold- (8GB RAM), (128GB ROM Storage)
Rated 0 out of 5
In stock
Samsung Galaxy A34 5G(8GB,128GB Storage)(Awesome Violet)
Rated 0 out of 5
In stock
Oppo Reno 11 Pro 5G (12 GB RAM) (256 GB ROM)
Rated 0 out of 5
In stock
Grey
White
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy A04s(4GB RAM,64GB Storage)(Green)
Rated 0 out of 5
In stock
Related Products
BoAt Rockerz 450 Support Bluetooth And AUX On Ear Headphones with Mic , Padded Ear Cushions, Integrated Controls and Dual Modes(Luscious Black)
Rated 5.00 out of 5
In stock


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.