LG 215 Litres Single Door Refrigerator, 3 Star Rated, Direct-Cool & Base Stand with Drawer (2022 Model)(Purple Victoria)(GL-D221APVD)
₹26,099.00 Original price was: ₹26,099.00.₹21,549.00Current price is: ₹21,549.00.
LG 185 Litres Single Door Refrigerator, 3 Star Rated With Direct-Cool (GL-B201APZD )
₹21,699.00 Original price was: ₹21,699.00.₹18,799.00Current price is: ₹18,799.00.
LG 185 Litres Single Door Refrigerator, 3 Star Rated & Direct Cool (Blue Euphoria)(GL-D199OBED)
SKU:
GL-D199OBED
₹19,899.00 Original price was: ₹19,899.00.₹18,299.00Current price is: ₹18,299.00.
11
People watching this product now!
Payment Methods:
Specifications
Important Note
| As a part of the “Energy Labelling Plan” of the Bureau of Energy Efficiency, the star rating of Refrigerators effective 1st January 2023 onwards will be one star less than its rating from 1st Jan 2020 to 31st December 2022. |
General
| In The Box | 1 Unit Refrigerator, User Manual, Base Stand |
| Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Conventional Compressor |
| Capacity | 185 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
Performance Features
| Moisture Control | Yes |
Body And Design Features
| Body Material | Steel |
Convenience Features
| Door Lock | Yes |
| Gasket Type | Anti-bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Removable Rack | Yes |
Power Features
| Power Consumption | 169 W |
| Power Requirement | AC 220 – 240 V, 50 Hz |
| BEE Rating Year | 2023 |
Refrigerator Comparment Features
| Refrigerator Interior Light | Yes |
| Egg Tray | Yes |
Additional Features
| Cooling Refrigerant | R – 600a |
Dimensions
| Net Height | 1247 mm |
| Net Depth | 656 mm |
| Net Width | 537 mm |
| Weight | 35 kg |
Installation & Demo
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. In case of any queries about the installation or the features of product, kindly call us at 1800 208 9898 or (080) 49400000 for assistance. |
| Color | Purple |
|---|---|
| Size | 185 Litres |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Samsung 653 Litres Side by Side Refrigerator, BESPOKE Convertible 5in1 (RS76CB811312)
Rated 0 out of 5
In stock
₹147,000.00
SKU:
RS76CB811312
LG HD Ready LED Smart TV (32Inches, 80 cm) With WebOS (Black)(32LK628BPTF)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
32LK628BPTF
Haier Flat Glass Top Horizontal Freezer, 5 Star Rated, 300 Litres (HFC-300GM5)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
HFC-300GM5
Related Products
BoAt Rockerz 450 Support Bluetooth And AUX On Ear Headphones with Mic , Padded Ear Cushions, Integrated Controls and Dual Modes(Luscious Black)
Rated 5.00 out of 5
In stock


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.