| OS | Android 12.0 |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Product Dimensions | 16.47 x 7.63 x 0.89 cm; 203 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Lava Blaze Pro Glass Green |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, Wi-Fi |
| Connectivity technologies | Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | True |
| Special features | Dual SIM, Expandable Memory, Mobile Hotspot Capability |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Resolution | 1600 x 720 |
| Other camera features | Rear, Front |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Bar |
| Colour | Glass Green |
| Battery Power Rating | 5000 Milliamp Hours |
| Whats in the box | Power Adapter, SIM Tray Ejector, Phone Case, USB Cable |
| Manufacturer | Lava |
| Item Weight | 203 g |
Lava Blaze Pro (4GB RAM) , (64GB Storage) - Glass Blue
₹12,999.00 Original price was: ₹12,999.00.₹8,000.00Current price is: ₹8,000.00.
Realme C55 (Sunshower- 8GB RAM, 128GB ROM Storage)
₹15,999.00 Original price was: ₹15,999.00.₹14,000.00Current price is: ₹14,000.00.
Lava Blaze Pro (4GB RAM) , (64GB Storage) – Glass Green
₹12,999.00 Original price was: ₹12,999.00.₹8,000.00Current price is: ₹8,000.00.
13
People watching this product now!
Payment Methods:
| Brand | Lava |
| Model Name | Lava Blaze Pro |
| Network Service Provider | Unlocked for All Carriers |
| Operating System | Android 12.0 |
| Cellular Technology | 4G |
About this item
- Camera – 50 MP AI Triple Rear Camera with 6X Zoom and 8 MP Selfie Camera
- Processor- 2.3 Ghz Octa Core MTK Helio G37
- (4 GB RAM,64 GB ROM); Upto 7GB Expandable RAM
- Side Finger Print Sensor
- Design- Premium Frosted Glass Back
From the manufacturer





Technical Details
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Samsung Galaxy A04e(4GB RAM ,128GB ROM Storage)(Light Blue)
Rated 0 out of 5
In stock
Lava Blaze 2 (6GB RAM) , (128GB ROM Storage) – Glass Blue
Rated 0 out of 5
In stock
Lava Blaze 2 ( 6GB RAM) , (128GB ROM Storage) – Glass Orange
Rated 0 out of 5
In stock
REDMI 11 Prime (Playful Green, 128 GB) (6 GB RAM)
Rated 0 out of 5
In stock
Related Products
BoAt Rockerz 450 Support Bluetooth And AUX On Ear Headphones with Mic , Padded Ear Cushions, Integrated Controls and Dual Modes(Luscious Black)
Rated 5.00 out of 5
In stock


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.