Bajaj 120TS 1200 Watts Tempered Glass Induction Cooktop With Tact Switch | Stove Comes With 7 Pre-Set Menus | Digital Led Display
₹3,000.00
3 in stock
3 in stock
13
People watching this product now!
Payment Methods:
| Brand | Bajaj |
| Colour | black,white |
| Power Source | electric |
| Fuel Type | ELECTRIC |
| Product Dimensions | 32.8D x 27.8W x 58H Centimeters |
About this item
- ✅Product: Bajaj 120TS Induction Stove ;Voltage: 230V~50 Hz; Power: 1200W ;Display; Digital LED Display
- ✅ VOLTAGE FEATURE: The product comes with Voltage Pro feature that enable wider range of voltage fluctuation: 130V – 270V
- ✅ Bajaj 120TS Induction Stove comes with 7 Pre-Set Menus
- ✅ The product has pan sensor that does not allow heating up of induction stove unless correct vessel is in place
- ✅ The product comes with Insect Protection and Tact switch controls
- ✅ Faster Cooking: Induction cookers heat up much faster than traditional methods because they directly heat the cookware.
- ✅ Energy Efficiency: Since the heat is generated directly in the pot, induction cookers are more energy-efficient than gas or electric stoves
- ✅ Cooler Kitchen: Since the cooktop itself doesn’t get hot, your kitchen stays cooler compared to traditional methods.
- ✅ Safety: Induction cooktops usually have automatic shut-off features and are safer to use as they don’t get hot unless a pan is on them.
Features & Specs
| Power Source | electric |
|---|---|
| Fuel Type | ELECTRIC |
| Burner Type | Induction |
| Control Type | Touch |
| Installation Type | COUNTER TOP |
| Wattage | 1200.00 |
Measurements
| Item Dimensions D x W x H | 32.8D x 27.8W x 58H Centimeters |
|---|---|
| Item Weight | 1.8 Kilograms |
| Size | 32.8×27.8×58 cm |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Ahuja Pro+7500du Live Stage Performance Microphone with Supercardioid
Rated 0 out of 5
In stock
₹8,900.00
Ant Esports ICE-C200 V2 CPU Cooler/CPU Fan with Rainbow LED Fan | Support – Intel : LGA1700 / 115X / 1200/1366 x 775 & AMD : AM5, AM4, AM3+, AM3, AM2+, FM2, FM1
Rated 0 out of 5
In stock
ASRock RX570 PGE Radeon RX 570 8GB GDDR5 Graphics Cards Phantom Gaming Elite, PCI Express x16 (pci_e_x16), 8GB
Rated 0 out of 5
In stock
Apple iPhone 16e 256 GB
Rated 0 out of 5
In stock
Related Products
BoAt Rockerz 450 Support Bluetooth And AUX On Ear Headphones with Mic , Padded Ear Cushions, Integrated Controls and Dual Modes(Luscious Black)
Rated 5.00 out of 5
In stock


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.