| Brand | ‎Acer |
|---|---|
| Manufacturer | ‎ACER, ACER |
| Model | ‎KA222Q B |
| Model Name | ‎KA222Q |
| Product Dimensions | ‎54.6 x 36.9 x 1.2 cm; 3.86 kg |
| Item model number | ‎KA222Q B |
| Hardware Interface | ‎HDMI |
| Response Time | ‎1 Milliseconds |
| Resolution | ‎FHD 1080p |
| Special Features | ‎Flicker Free |
| Mounting Hardware | ‎MONITOR, POWER CORD, USER MANUAL |
| Number of items | ‎1 |
| Display Technology | ‎LED |
| Standing screen display size | ‎21.5 Inches |
| Display Type | ‎LED |
| Viewing Angle | ‎178 Degrees |
| Screen Resolution | ‎1920 x 1080 |
| Resolution | ‎1080p Full HD Pixels |
| Batteries Included | ‎No |
| Batteries Required | ‎No |
| Refresh Rate | ‎60 Hz |
| Connector Type | ‎HDMI |
| Mounting Type | ‎Panel Mount |
| Actual viewing angle | ‎178 Degrees |
| Manufacturer | ‎ACER |
| Country of Origin | ‎China |
| Item Weight | ‎3 kg 860 g |
Acer 21.5 Inch Full Hd Va Panel LED Monitor (Ka222Q B) (Response Time: 1 Ms, 75 Hz Refresh Rate), Black
SKU:
OMCH-0043
₹8,000.00
14
People watching this product now!
Payment Methods:
| Brand | Acer |
| Screen Size | 21.5 Inches |
| Resolution | FHD 1080p |
| Screen Surface Description | Matte |
| Response Time | 1 Milliseconds |
About this item
- Thanks to its Full HD 1080p resolution, the Acer KA222Q Desktop Monitor displays realistic and sharp colours that you can enjoy viewing. And with its 1920x1080p resolution and 16:9 aspect ratio, movie scenes and games appear life-like and vibrant. Also, it allows you to clearly read small texts and details in every scene without missing out.
- With its nearly bezel-less design, this monitor lets you see the complete screen and get your work done with ease. And, its ZeroFrame design allows you to connect and place several monitors side-by-side for a seamless and continuous view.
- Featuring AMD Radeon FreeSync, this monitor gets rid of tearing and stuttering while you play games or watch movies. So, you can enjoy a seamless and immersive experience while binge-watching your favourite sitcom. Also, as this monitor’s refresh rate is in sync with your computer’s frame rate, you can edit videos and prepare presentations in a jiffy without interruptions.
- Integrated with six-axis colour adjustment, this monitor lets you conveniently customise the display’s colours for enhanced accuracy. And, with Acer Super Sharpness technology, it repairs little details, thus improving image quality.
- Acer Bluelight Shield technology and Flickerless technology in this monitor keep your eyes protected from unnecessary strain, thus providing comfortable viewing. And, courtesy of Acer ComfyView and Low Dimming, it reduces glare and eye fatigue, thereby allowing you to watch for a long time.
Technical Details
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Ant Esports GP300 Pro V2 Wireless Gaming Controller, Compatible for PC & Laptop (Windows 10/8 /7 XP, Steam) / PS3
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
OMCH-0050
Logitech K120 Wired Keyboard for Windows, USB Plug-and-Play, Full-Size, Spill-Resistant, Curved Space Bar, Compatible with PC, Laptop
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
OMCH-0101
Related Products
BoAt Rockerz 450 Support Bluetooth And AUX On Ear Headphones with Mic , Padded Ear Cushions, Integrated Controls and Dual Modes(Luscious Black)
Rated 5.00 out of 5
In stock


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.