| OS | ‎MIUI 14, Android 13.0 |
|---|---|
| RAM | ‎6 GB |
| Product Dimensions | ‎16.9 x 7.6 x 0.8 cm; 199 Grams |
| Batteries | ‎1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Wireless communication technologies | ‎Bluetooth, Wi-Fi |
| Connectivity technologies | ‎Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | ‎GPS/AGPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| Special features | ‎Processor: High performance 4 Gen 2; Power efficient 4nm architecture| 12GB of RAM including 6GB virtual | 6.79″ FHD+ 90Hz AdaptiveSync display with Corning Gorilla Glass Protection | 50MP AI Dual camera | Premium Glass back design, 6.79″ FHD+ large display 90Hz AdaptiveSync display with Corning Gorilla Glass Protection, Snapdragon 4 Gen 2 Mobile Platform : Power efficient 4nm architecture | Faster UFS 2.2 storage | 12GB of RAM including 6GB Virtual, MIUI Dialer |MIUI 14 with Android 13 | Side fingerprint |IR blaster | 3.5mm Audio jack | IP53 rating, 50MP Primary sensor f/1.8 (4-in-1 super pixel) with the following modes: Photo | Portrait | Night | Video | 50MP mode | Time-lapse | Classic film filters | Film Frame | Movie frame | HDR | Google lens | Filters | Voice Shutter | |
| Other display features | ‎Wireless |
| Device interface – primary | ‎Touchscreen |
| Resolution | ‎1080p |
| Other camera features | ‎Rear, Front |
| Audio Jack | ‎3.5 mm |
| Form factor | ‎Bar |
| Colour | ‎Moonstone Silver |
| Battery Power Rating | ‎5000 |
| Phone Talk Time | ‎38 Hours |
| Whats in the box | ‎Power Adapter, SIM Tray Ejector, USB Cable |
| Manufacturer | ‎Redmi |
| Country of Origin | ‎India |
| Item Weight | ‎199 g |
Samsung Galaxy A04s(4GB,128GB Storage)(Copper)
₹17,999.00 Original price was: ₹17,999.00.₹13,528.00Current price is: ₹13,528.00.
Samsung Galaxy A14 5G(4GB,64GB Storage)(Dark Red)
₹16,499.00 Original price was: ₹16,499.00.₹13,499.00Current price is: ₹13,499.00.
Redmi 12 5G Moonstone Silver 6GB RAM 128GB ROM
₹17,999.00 Original price was: ₹17,999.00.₹13,999.00Current price is: ₹13,999.00.
Out of stock
Out of stock
11
People watching this product now!
Payment Methods:
About this item
- Snapdragon 4 Gen 2 Mobile Platform : Power efficient 4nm architecture
- Display: Large 6.79″ FHD+ 90Hz AdaptiveSync display with Corning Gorilla Glass Protection
- Camera: 50MP f/1.8 AI Dual camera with classic film filters, Film Frame, Portrait, Night Mode, 50MP mode, Time-lapse, Google lens | 8MP Selfie camera
- 5000mAh(typ) battery with 22.5W charger in-box
- MIUI Dialer | MIUI 14 with Android 13 | Side fingerprint | IR blaster | 3.5mm Audio jack | IP53 rating
- Extended RAM: Settings > Additional Settings > Memory Extension > Select preferred RAM option
Technical Details
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
REDMI A1 (Light Blue- 2GB RAM, 32GB ROM Storage)
Rated 0 out of 5
In stock
Oppo Reno10 (5G) Ice Blue (8GB RAM) (256GB ROM Storage)
Rated 0 out of 5
In stock
SAMSUNG Galaxy S23 FE 5G (128 GB Storage) (8 GB RAM)
Rated 0 out of 5
In stock
Black
Light Green
Purple
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Related Products
BoAt Rockerz 450 Support Bluetooth And AUX On Ear Headphones with Mic , Padded Ear Cushions, Integrated Controls and Dual Modes(Luscious Black)
Rated 5.00 out of 5
In stock


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.