| OS | ‎Android 13.0 |
|---|---|
| RAM | ‎8 GB |
| Product Dimensions | ‎16.9 x 7.7 x 16.9 cm; 214 Grams |
| Batteries | ‎1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Wireless communication technologies | ‎Cellular |
| Connectivity technologies | ‎Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | ‎GLONASS |
| Special features | ‎Front Camera, Camera, Fast Charging |
| Other display features | ‎Wireless |
| Device interface – primary | ‎Touchscreen |
| Other camera features | ‎Front |
| Form factor | ‎Touch |
| Colour | ‎Silver Fantasy |
| Battery Power Rating | ‎5000 |
| Phone Talk Time | ‎36 Hours |
| Whats in the box | ‎Smartphone,68W Power Adaptor, Type-C Cable,TPU Cover, SIM Ejector Tool |
| Manufacturer | ‎G mobiles |
| Country of Origin | ‎India |
| Item Weight | ‎214 g |
TECNO Pova 5 Pro 5G 8GB RAM 256GB Storage (Silver Fantasy)
SKU:
GMOC218
₹16,990.00
10
People watching this product now!
Payment Methods:
From the Manufacturer

_

_

_

_

_

_

_

_

_

_

_

_

_

_

_

_

_

_

_

_


| Brand | Tecno |
| Model Name | Pova 5 Pro 5G |
| Network Service Provider | Unlocked |
| Operating System | Android 13.0 |
| Cellular Technology | 5G |
About this item
- Segment 1st 68W Ultra Fast Charging – 50% battery in just 15minutes | Bypass Charging for playing games | 5000mAh Battery | 10W Reverse Charging
- India’s 1st Multi-colored Backlit ARC Interface | Customize New multi color light effect for Notifications, Calls, Gaming, Music and others
- Dimensity 6080 highly efficient 6nm 5G Processor | 2.4GHz powerful octa-core Processor with 390K antutu score | 10 5G Bands support | HyperEngine 3.0 Lite Game Engine and Panther Game Engine 3.0
- Upto 16GB Expandable RAM with memory fusion | 128GB internal storage | Dedicated SD Card slot
- 6.78″FHD+dot-in display| Buttery smooth with 120Hz refresh rate | 240Hz touch Sampling rate | 50MP high-res dual Rear Camera | F1.6 large aperture with PDAF | 16MP Selfie Camera | NFC for quick contactless operations
- 2nd Largest Service Network in India | 1200+ Service Centre
Technical Details
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Samsung 314 Litres Double Door Refrigerator, Curd Maestroâ„¢ (RT34A4632DX/HL)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
RT34A4632DX/HL
MI Full HD Smart Android LED TV (43Inches, 108 cm) 5A Series (Black) (L43M7-EAIN)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
OMEXLONLN-0248
Women Stud Round Neck T-Shirt (Free Size)
Rated 0 out of 5
In stock
White
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
OMEXLONLN-0186
Jujutsu Kaisen Printed on The Front
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
OMEXLONLN-0048
Related Products
BoAt Rockerz 450 Support Bluetooth And AUX On Ear Headphones with Mic , Padded Ear Cushions, Integrated Controls and Dual Modes(Luscious Black)
Rated 5.00 out of 5
In stock


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.