| Brand | ‎Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | ‎Dixon Technologies (India) Limited, Dixon Technologies (India) Limited |
| Model | ‎SM-T225NZAAINS |
| Model Name | ‎Galaxy Tab A7 Lite |
| Model Year | ‎2021 |
| Product Dimensions | ‎21.3 x 12.5 x 0.8 cm; 371 Grams |
| Batteries | ‎1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | ‎SM-T225NZAAINS |
| RAM Size | ‎3 GB |
| Memory Storage Capacity | ‎32 GB |
| Memory Slots Available | ‎1 |
| Flash Memory Installed Size | ‎32 GB |
| Ram Memory Installed Size | ‎3 GB |
| Ram Memory Technology | ‎Dram |
| Digital storage capacity | ‎32 GB |
| Operating System | ‎Android 11 |
| Processor Brand | ‎MediaTek |
| Processor model number | ‎MT8768T |
| Hardware Platform | ‎Android |
| Hardware Interface | ‎Bluetooth 5 |
| Graphics Card Description | ‎Integrated |
| Compatible Devices | ‎Tablet, Camera |
| Special Features | ‎Security at every level protects what’s yours Samsung Knox delivers defense-grade security. Your private data is protected from most malware and malicious attacks by leveraging the hardware-backed and multi-layered Knox security platform. |
| Mounting Hardware | ‎Travel adaptor, Data Cable, Ejection Pin, QSG |
| Number of items | ‎5 |
| Display Technology | ‎LCD |
| Standing screen display size | ‎22.05 Centimetres |
| Display Type | ‎LCD |
| Aspect Ratio | ‎16:10 |
| Screen Resolution | ‎1340 x 800 |
| Resolution | ‎1340 x 800 (WXGA+) Pixels |
| Video Capture Resolution | ‎FHD 1080p |
| Battery Description | ‎Lithium-Polymer |
| Battery Average Life | ‎5 Hours |
| Batteries Included | ‎Yes |
| Batteries Required | ‎Yes |
| Battery cell composition | ‎Lithium Ion |
| Battery Power Rating | ‎5100 |
| Wireless Type | ‎802.11a/b/g/n/ac |
| Cellular technology | ‎4G |
| Total USB ports | ‎1 |
| Connector Type | ‎Cellular, Bluetooth |
| Device interface – primary | ‎Touchscreen |
| Manufacturer | ‎Dixon Technologies (India) Limited |
| Country of Origin | ‎India |
| Item Weight | ‎371 g |
Realme 11 Pro+ 5G (12GB, 256GB Storage)(Black)
₹32,999.00 Original price was: ₹32,999.00.₹31,500.00Current price is: ₹31,500.00.
Samsung Galaxy Tab A7 Lite 8.7 inches, Dolby Atmos Sound (3GB, 32GB Storage)(Slim Metal Body,)
₹16,000.00 Original price was: ₹16,000.00.₹15,500.00Current price is: ₹15,500.00.
Samsung Galaxy Tab A7 Lite 8.7 inches, Dolby Atmos Sound (3GB, 32GB Storage) (Slim Metal Body)
₹16,000.00 Original price was: ₹16,000.00.₹15,500.00Current price is: ₹15,500.00.
19
People watching this product now!
Payment Methods:
Product information
Technical Details
Additional Information
| ASIN | B096SB842B |
|---|---|
| Customer Reviews |
4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #3,832 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #21 in Tablets |
| Date First Available | 23 June 2021 |
| Packer | Dixon Technologies (India) Limited |
| Item Dimensions LxWxH | 21.3 x 12.5 x 0.8 Centimeters |
| Generic Name | SM-T225NZAAINS |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Razer DeathAdder Essential Wired Gaming Mouse I Single-Color Green Lighting I 6400DPI Optical Sensor- Black – RZ01-03850100-R3M1
Rated 0 out of 5
In stock
OnePlus Nord 3 5G (16GB, 256GB Storage)(Misty Green)
Rated 0 out of 5
In stock
Apple iPhone 17 (512 GB)
Rated 0 out of 5
In stock
Blue
Lavender
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
OPPO A3 5G (6GB, 128GB Storage)
Rated 0 out of 5
In stock
Maroon
Sky Blue
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.