| OS | Android 13.0 |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Product Dimensions | 0.8 x 7.7 x 15.8 cm; 202 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | SM-A546 |
| Wireless communication technologies | Cellular |
| Connectivity technologies | Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | True |
| Special features | Dual SIM, Always On Display, Mobile Hotspot Capability, Built-In GPS |
| Display technology | AMOLED |
| Other display features | Wireless |
| Device interface – primary | Touchscreen |
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Other camera features | Rear, Front |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Form factor | Bar |
| Colour | Black |
| Battery Power Rating | 5000 |
| Whats in the box | Mobile phone, 1 Cable, 1 Ejection Pin, 1 User Manual |
| Manufacturer | 1 year manufacturer warranty for device and 6 months manufacturer warranty for in-box |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 202 g |
Samsung Galaxy A54 5G,Black(8GB, 256GB Storage) | 50 MP No Shake Cam (OIS) | IP67 | Gorilla Glass 5 | Voice Focus | Without Charger
₹45,999.00 Original price was: ₹45,999.00.₹37,601.00Current price is: ₹37,601.00.
19
People watching this product now!
Payment Methods:
| Brand | Samsung |
| Model Name | Samsung Galaxy A54 5G |
| Network Service Provider | Unlocked for All Carriers |
| Operating System | Android 13.0 |
| Cellular Technology | 5G |
About this item
- 50MP(OIS)+12MP+5MP Triple camera setup – 50MP (F1.8) Main Camera with OIS + 12MP (F2.2) Ultra wide camera + 5MP (F2.4) depth camera | 32MP (F2.2) front camera
- 16.31 centimeters (6.4-inch) FHD+ Super AMOLED display, FHD+ resolution with 1080 x 2340 pixels , 401 PPI with 16M colours
- Android 13, v13.0 operating system with Exynos1380 2.4GHz,2GHz Octa-Core processor
- A54 5G has an IP67 certification and Gorilla Glass 5 (front & back) for carefree usage
- Premium design experience with a metal camera deco
- 5000 mAh battery (Non-removable) with Super Fast Charging
- Flagship inspired camera features like Nightography, AI Remaster, Object Eraser etc.
- Enhanced 1000 nits(HBM) screen with Vision Booster
Technical Details
| Color | |
|---|---|
| Size | 8/256GB |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Samsung Galaxy A25 5G (8GB, 256GB Storage) | 50 MP Main Camera | Android 14 with One UI 6.0
Rated 0 out of 5
In stock
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi Pad 6 (8GB, 256ROM) Powered by Hyper With 2.8K+ Display (11-inch/27.81cm)| Dolby Vision Atmos| Quad Speakers| Wi-Fi
Rated 0 out of 5
In stock
Grey
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SAMSUNG Galaxy S23 FE 5G (256 GB Storage) (8 GB RAM)
Rated 0 out of 5
In stock
Green
Purple
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bajaj 500W Mixer Notch
Rated 0 out of 5
In stock
HP USB 3.2 Flash Drive 128GB x718w
Rated 0 out of 5
In stock
SanDisk Ultra 128GB microSDXC UHS-I, 140MB/s R, Memory Card, 10 Y Warranty, for Smartphones
Rated 0 out of 5
In stock
Related Products
BoAt Rockerz 450 Support Bluetooth And AUX On Ear Headphones with Mic , Padded Ear Cushions, Integrated Controls and Dual Modes(Luscious Black)
Rated 5.00 out of 5
In stock


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.