| OS | ‎Android 14.0 |
|---|---|
| RAM | ‎8 GB |
| Product Dimensions | ‎0.8 x 7.7 x 16 cm; 200 Grams |
| Batteries | ‎1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | ‎SM-A156E |
| Wireless communication technologies | ‎Cellular |
| Connectivity technologies | ‎Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| GPS | ‎True |
| Special features | ‎Supports Usb Otg, Dual SIM, Expandable Memory, Built-In GPS, Mobile Hotspot Capability |
| Other display features | ‎Wireless |
| Device interface – primary | ‎Touchscreen |
| Resolution | ‎FHD+ 1080 x 2340 Pixels |
| Other camera features | ‎Rear, Front |
| Audio Jack | ‎3.5 mm |
| Form factor | ‎Bar |
| Colour | ‎Blue Black |
| Battery Power Rating | ‎5000 |
| Whats in the box | ‎SIM Ejection Pin, Type C-to-C Cable, Smartphone, Quick Start Guide |
| Manufacturer | ‎Samsung |
| Country of Origin | ‎India |
| Item Weight | ‎200 g |
SAMSUNG Galaxy S23 5G (256 GB Storage And 8GB RAM)
₹95,999.00 Original price was: ₹95,999.00.₹70,000.00Current price is: ₹70,000.00.
Samsung Galaxy S24 5G (8GB, 256GB Storage)
₹81,600.00
Samsung Galaxy A15 5G (8GB, 128GB Storage)
SKU:
N/A
₹21,499.00 Original price was: ₹21,499.00.₹19,499.00Current price is: ₹19,499.00.
10
People watching this product now!
Payment Methods:
| Brand | Samsung |
| Model Name | Samsung Galaxy A15 5G |
| Network Service Provider | Unlocked for All Carriers |
| Operating System | Android 14.0 |
| Cellular Technology | 5G |
About this item
- DISPLAY – 16.39 Centimeters (6.5″Inch) Super AMOLED Display with 19.5:9 Aspect Ratio, FHD+ Resolution with 1080 x 2340 Pixels , 399 PPI with 16M Colours and 90Hz Refresh Rate, Dragon Trail-Pro Glass Type
- CAMERA – 50MP (F1.8) Main Wide Angle Camera + 5MP (F2.2) Ultra Wide Camera + 2MP (F2.4) Macro Camera | 13MP (F2.0) Front Camera | Video Maximum Resolution of Full HD (1920 x 1080) @30fps
- INTERFACE & PROCESSOR – Latest Android 14 Operating System having One UI 6.0 platform with MediaTek Dimensity 6100+ | 2.2GHz, 2GHz 6nm Octa-Core Processor
- BATTERY – Get a massive 5000mAh Lithium-ion Battery (Non-Removable) with C-Type Super Fast Charging (25W Charging Support)
- OS UPDATES & SECURITY – Get upto 4 Generations of AndroidOS Upgrades & 5 Years of Security Updates with Samsung Galaxy A15. Includes 1 Year Manufacturer Warranty for Device and 6 Months for In-Box Accessories.
From the manufacturer












Technical Details
| Color | Blue, Dark Blue, Light Blue |
|---|---|
| Size | 8/128GB |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Redmi K50i 5G (Stealth Black, 8GB RAM, 256GB Storage)
Rated 0 out of 5
In stock
Samsung Galaxy A14 5G(4GB,64GB Storage)(Light green)
Rated 0 out of 5
In stock
Samsung Galaxy F23 5G , Forest Green With 6GB, 128GB Storage | Travel Adapter to be Purchased Separately
Rated 0 out of 5
In stock
Green
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SAMSUNG Galaxy S23 5G (256 GB Storage And 8GB RAM)
Rated 0 out of 5
In stock
Black
Cream
Green
Lavender
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Xiaomi 13 Pro (Ceramic Black-12GB RAM, 256GB ROM Storage)
Rated 0 out of 5
In stock
OPPO A59 5G (4GB RAM) (128 GB ROM)
Rated 0 out of 5
In stock
Gold
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Related Products
BoAt Rockerz 450 Support Bluetooth And AUX On Ear Headphones with Mic , Padded Ear Cushions, Integrated Controls and Dual Modes(Luscious Black)
Rated 5.00 out of 5
In stock

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.